Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
36297
MİLLET İTTİFAKI
36026

Toplam Oy:72323

» Son Balo, Sol Vals'ta Kalan Demokrasi

Son Balo, Sol Vals'ta Kalan Demokrasi

Siyaseti bilmeyen beceriksizlerin elinde tükenen demokrasi ve yazılamayan gerçekler, 50 yıl sonra bile yazılsa sıcaklığını asla kaybetmeyecektir
Paylas
Son Balo, Sol Vals'ta Kalan Demokrasi
Yaşam - 18 Eylül 2019, Çarşamba 00:00:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 
Siyaseti bilmeyen beceriksizlerin elinde tükenen demokrasi ve yazılamayan gerçekler, 50 yıl sonra bile yazılsa sıcaklığını asla kaybetmeyecektir. Kişiselleşen siyaset, ya da tek anlayışın elinde kalan demokrasi bu kadar yükün altından kalkamayacaktır. Bir paket makarna için insanların hayal kurduğu bir ülkede, gözlerini kapatarak  din narkozuyla uyutuldukları uykudan uyanmak istemediklerini düşündükce, kör ve duyarsız bir toplum olmaktan kurtulamayan, araştıramayan, okumayan, sorgulayamayan, geleceğini bile unutan bir toplum nasıl özgür olabilir ve demokrasiden söz edebilir? Atatürk, Cumhuriyet, medeniyet, ve çağdaş değerlerden nefret eden bir anlayışın demokrasiyi anlatması mümkün olabilir mi? Peki böyle bir çarkın ortasına sıkışan bir ülkede demokrasi ve insan hakları nasıl özgür kalabilir?  Demokrasi bu ülkede Atatürk'ün 2.Şubat.1938 tarihinde yaptığı '' son balo son vals'' ta saklı kaldı bu güne kadar. Biz akıl  bilim ve çağdaş  değerlerin karşısına inancı koyarsak, zaten aptal ve kör duyarsız toplum demokrasi ne demektir anlamayacak umursamayacak. Maalesef halkımızın yüzde 70'i aptal bunu yıllar öncesinde Aziz nesin demişti.

Dünya özgürlük evi'nin ( Freedom House ) raporuna göre Türkiye'nin  notu 2018-2019 verilerine göre özgür olmayan ülkeler kategorisine düşürüldü. Türkiye daha önce ''kısmen özgür '' sınıfındaydı. 18 yılda özgürlüklerin dolayısıyla demokrasinin en çok azaldığı ülke Türkiye. Afrika Cumhuriyeti, Mali, Burundi, Bahreyn, Montana, Etiyopya, Venezuela, Yemen, macaristan gibi ülkelerden bile geride kalıyor Özgürlük ve demokrası'nin yok sayılmasında. İnsan hak ve özgürlüklerin tükendiği bir ülke olmak, demokrasi'nin özde dolaysız yaşanmasının tüketilmesi demektir. (Freedom House) raporunda açıkca Türkiye giderek özgürlüklerden demokrasiden  uzaklaşıyor. Dünya genelinde demokrasinin bu kadar saldırı altında olan bir başka ülke yok diyor. Özgürlük evi'nin başkanı Michael.J. Abramowitz, '' 71 ülkede siyasi haklar ve sivil özgürlükler demokrasi gerileme gösterirken, sadece 35 ülkede durum iyileşme gösterdi, ama bu ülkeler arasında Türkiye sınıfta kalıyor, Demokrasi bugün Türkiye'de özgür değil, adil seçimler, azınlık hakları, basın, yazar, şair, düşün insanı ve hukuk özgür değil, hukukun üstünlüğü ilkeleri garanti altına alınması gibi temel değerler baskı altında'' dedi. Ama bugün sisteme hakim olanlar inanmadıkları biçimde demokrasi vurgusu yapıyor, günlük çıkar siyasetinin hakim olduğu otoriter bir anlayışın buna kendisi de inanmıyor, ama sergilenen bu beceriksiz siyasetin ortaya çıkardığı felaketin de kapanması mümkün olmayacak. 
 
OKUMAYAN KORKAK TOPLUMLAR...
 
Okumayan, körleşmiş ve duyarsız toplumlar aynı zamanda korkak ve unutkandır. Bir kısır döngüdür bu. Okumayan, araştırmayan, hakkını aramayan toplumlar körleşir. Körleşen toplumlar duyarsızdır. Duyarsız toplumlar ise korkaklık ve unutkanlığı bir yaşam biçimi olarak benimser. İşte böyle bir toplumsal sistem içinde uyanık, ne istediğini bilen, yatacak yeri bile olmayan bu güruh, ne yazık ki körleşmiş duyarsız ve korkak toplumlarda kuruldukları köşelerde, halkı yok sayarak sadece kendi geleceklerini düşünerek yaşadıklarına kendilerini inandırmaya çalışırlar. Çünkü bunu yaparken kalemini sadece gerçeklerin dışında kullanan adına yandaş dediğimiz medyaya ihtiyaç vardır. Kitap bile okumayan, eğitimin tükenme noktasında bırakılan, düşüncelerini toplumla bie paylaşmaktan korkan düşün insanları  özgür değilse demokrasiden nasıl söz edebilirsiniz? Bu anlayış aslında toplumun daima körleşmiş olarak kalmasını istiyor. Tüm çagdaş değerlerin tüketildiği anda, din inanç saygınlığını duygusallaştırarak aptal kör topluma yansıtmaya çalışmak demokrasi değildir. Demokrasi aydınlık, bilim, akıl, sanat, çağdaşlık, cumhuriyetin Atatürk devrimlerinin toplumsal paylaşımı demektir. Batı'nın yok saydığı bir ülke olmak değil, uluslararası saygınlığını ortadoğu nun kabile demokrasisinden ayırmak demokrasi demektir. Peki, Türk halkı tüm bu değerlerden uzakta  kalmaya layık mı? Türk halkı böyle bir tükenmişliği hak ediyor mu?  Karanlığın egemen olduğu toplumlarda 20,30 yıl öncesinin yazıları bile aynı zamanda bugünü anlatır. Toplumu siyasi çıkar adına çarkın ortasına sokanların yaptıkları acı gerçekler, bugün yaşananlar yapılanlar 50 yıl sonrasında bile yazılsa taze ve diri olarak kalacaktır. Çünkü yapılanlar ne kadar yanlış olsada kabul edilmeyen gerçeklerdir. Ekonomi tükenmiş, ortadoğu bataklığına sürüklenmiş bir ülke, 30 milyon insanı açlık ve yoksulluk sınınırda yaşıyorsa bunun adı demokrasi değildir?  Siyasallaşan bir yargı, mutsuz korkan bir toplum yaratacaktır. Kadının yok sayıldığı bir ülkede demokrasiden söz edemezsiniz. Millet iradesinden söz edenlerin daha sonra farklı söylemleri demokrasi adına yapılan açıklamalar değil. 
 
HAK HUKUK ADALET...
Siyasallaşan yargı mutsuz bir toplum yaratıyor, Hukukun uygulayıcısı olması gereken bir yargıç, dini gerekçeyle avukatın etek boyuna karışarak yasaya aykırı davranma cüretini buradan alıyor. Etek olayının en vahim durumu budur. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verildi. Bir adliyede cuma namazı bahanesiyle vaaz veriliyor. Kahramanmaraş adliyesinde türbana izin verilirken, kulağına küçücük bir küpe takan kadın memur hakkında tutanak tutuluyor. Din tüccarları tacirleri din saygınlığını hiçe sayarak vaazlar veriyorlar. '' Şeriatın kestiği parmak acımaz'' diyerek islam hukukundan söz ediyorlar. Tuvalete gitmek günah deseler korkarım altlarına kaçıracaklardır. Cübbeli Ahmet denen hoca  vaazlarında kadına hakaret ediyor '' kadın dışarı yalnız çıkarsa günah'' diyor, bir başkası tümüyle kadının bir yönetimde olmasının dinde günah olduğunu söylüyor. Bugün Batı'da kalkınmanın uluslararası saygınlığın temelinde yönetimde kadınlar vardır. Bizde aksine konuşma hakkı olmadığı gibi acımasızca öldürülüyorlar, biz ne yapıyoruz bir sonrakini koruyabiliyormuyuz? Bu ülkede kadınları koruma yasası var mı? ya da varsa nereye kadar koruyabildik bugüne kadar? Hak Hukuk Adalet diye sesini çıkarmaya çalışanların korkarak yürüyemedikleri bir ülkede demokrasiden söz edebilirmisiniz? Yıllardır beklenen bir yargı reformu yapılmadı, Bugün siyasi anlayış hukukun yerine şeriat diyor, ama  siyasete teslim olan yargıdan ses çıkmıyor.  Şeriatla çağdaş hukukun bir arada yaşaması mümkünmü? Birileri şeriat hukukuna bağlılıktan söz ediyor, '' devleti tanımlayan anayasada yazdığı gibi '' demokratik, laik, ve sosyal bir hukuk devleti'' adından söz edemiyorlar. Ben her şeye rağmen  bu karanlıklardan çıkacağımıza olan inancımı bir gün olsun kaybetmedim. Türkiye  Atatürk devrimlerini, aydınlığı, akıl ve bilimle medeniyetin çağdaş anlamda yansımasını, cumhuriyeti toplumsal barışın demokrasinin güzelliklerini hak ediyor.
 
Prof. Dr. Levent Seçer

OKUYUCU YORUMLARI

5 Yorum Yapildi
Yorum
Menderes Tokalcı - 05 Ocak 2020, Pazar 22:44:29
Akıl ve bilimsel değerlerin çağdaş aydınlık düşünce ve anlayışının korktuğu bir dönemde demokrasiden söz etmek ve bunun tüketildiğini görmek insanın canını yakıyor. Nerede aydınlarımız onlar neden susarlar anlamak mümkün değil, belli ki korkarlar elbette. Ama demokrasi özgürlük cumhuriyet Atatürk kimse bunu yenemeyecek bu toplum birgün şahlanacak inanıyorum.Saygıyla kalınız sayın dostlar.
Begendim 4 Oy
Begendim
Begenmedim 3 Oy
Begenmedim
Yorum
Sevda Erener - 19 Ekim 2019, Cumartesi 18:04:28
Demokrasinin tarihi değerlerini yok sayanlar bir gün kaybettikleri değerlerin ne kadar önemli olduğunu anladıklarında, felaketin tamda ortasında bulacaklar kendilerini.Levent Seçer üstadın tespitlerini çok yararlı buluyorum. Demokrasi bu ülkede sarılabileceğim tek kurtuluşumuzdur.
Begendim 5 Oy
Begendim
Begenmedim 3 Oy
Begenmedim
Yorum
Abdullah Çağrı ELGÜN - 11 Ekim 2019, Cuma 10:49:08
Selamlar Hocam, Harika fikir, duyuş ve düşünüşler. Mükemmel bir fikir dağarcığı; akıl,mantık ve vicdana dayalı yorum ve anlamlandırmalar. Tebrikler hocam!.. İyi varsınız! Siz ve sizin gibi aydın, okuduğunu ve gördüğünü anlayan, anladığından mana çıkaran, onu yorumlayan değerli şahsiyetlere bu memleketin her daim ihtiyacı var... Başarılarınızın ve yazılarınızın devamını diliyor, en içten sevgi saygı ve sonsuz selamlarımı yolluyorum. Abdullah Çağrı ELGÜN
Begendim 8 Oy
Begendim
Begenmedim 4 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
36297
MİLLET İTTİFAKI
36026

Toplam Oy:72323

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir