Haber Kritik
» Tüm Beklentiler Tersyüz Olmuş Durumda

Tüm Beklentiler Tersyüz Olmuş Durumda

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. İsmail TATLIOĞLU Kovid 19 salgını sebebiyle ekonomik tüm beklentilerin tersyüz olmuş olduğu ortamda yapılması gerekenleri değerlendirdi.
Paylas
Tüm Beklentiler Tersyüz Olmuş Durumda
Siyaset - 04 Mayıs 2020, Pazartesi 19:07:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. İsmail TATLIOĞLU Kovid 19 salgını sebebiyle ekonomik tüm beklentilerin tersyüz olmuş olduğu ortamda yapılması gerekenleri değerlendirdi, yeni bir program ve yeni bir bütçeye ihtiyaç duyduğunu belirterek, Meclis’i acilen ek bütçe kanununu görüşmeye çağırdı.

Tatlıoğlu 2020 yılı bütçesinin yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak, 3 yıllık yeni bir ekonomik program yapılması ve 11. Kalkınma Planının revize edilmesini ifade etti.

Yürütme ve Yasama için bunların acil olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Tatlıoğlu “Yürütmenin başı olarak Sayın Erdoğan bu çerçevede Kalkınma Planı hazırlıklarını hızla tamamlayarak TBMM’ye sevk etmelidir” dedi.

TÜM BEKLENTİLER TERSYÜZ OLMUŞ DURUMDA

Türk Ekonomisinin tüm makro çerçevesinin, geçtiğimiz Eylül ayında ilan edilen Yeni Ekonomi Programı beklentilerine göre tasarlandığını Kovid-19’un, bu programda yer alan öngörüleri tamamen tersyüz etmiş durumda olduğunu belirten Tatlıoğlu, Yıl sonu büyüme, işsizlik, bütçe açığı, dolar kuru rakamlarını verdiği açıklamasına şöyle devam etti:

 

YEP Öngörüler

Yeni Öngörüler

Büyüme %

5

-5

Enflasyon %

8,5

7,4

İşsizlik %

11,8

17,5

Dolar Kuru

6,00

6,93

Bütçe Açığı (Milyar TL)

138

~290

Bir makro hedefler setinde ne kadar varsayım varsa tamamı gerçekliğini yitirmiş durumdadır.

Ekonomi yönetimi de bu durumun farkındadır. Yapılan uygulamalar, yıl başında ortaya konan plan ve programların ortadan kalktığını gösteriyor.

2020’NİN TAMAMI İÇİN ÖNGÖRÜLEN BORÇLANMA NEREDEYSE DÖRT AYDA YAPILDI

2020’nin tamamında Hazine’nin 134,5 Milyar TL net borçlanma yapması öngörülüyordu. Fakat yalnızca Nisan ayında 59,4 Milyar TL-ki bu rakam Hazine için rekor- olmak üzere Ocak-Nisan döneminde 123,5 Milyar TL net borçlanma gerçekleştirildi. Mayıs ayı için açıklanan program 40 Milyar TL’lik borçlanma öngörüyor.

Krizin yarattığı ekonomik maliyet nedeniyle, yıl sonu bütçe açığının 290 Milyar TL’yi bulabileceğini göz önüne alırsak, bu rakamlar, halihazırdaki mevzuat ile ek bütçeyi zaruri kılmaktadır.

OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR, BÜTÇE HAKKI’NIN ASKIYA ALINMASINA NEDEN OLAMAZ

Olağanüstü koşullar, olağanüstü tedbirleri zaruri kılmaktadır. Bu bakımdan, hükümetin kaynak yaratma çabaları gayet doğaldır. Lakin, Hazine’nin borçlanma limitleri Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile belirlenmiştir. Bu kanun, borçlanma üst limitini, bütçe kanununda verilmesi öngörülen bütçe açığının %5’i kadar artırılabileceğini hükme bağlamıştır. Halihazırdaki borçlanma tutarları ile, bu sınırın aşılacağı kesindir.

Diğer taraftan, özellikle Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı için, 2020 Merkezi Bütçe Kanunu için öngörülen ödeneklerin aşılması muhtemel gözükmektedir. 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre, ödenek üstü harcama yapmak mümkün değildir.

MECLİS, ACİLEN EK BÜTÇE KANUNU’NU GÖRÜŞMEYE BAŞLAMALI

Tüm bu göstergeler, yeni bir program ve yeni bir bütçeye ihtiyaç duyduğumuzu ortaya koyuyor. Bütçe Hakkı, parlamentoya aittir. Yürütmenin, kanunlarla Meclis’e tanınmış bir yetkiyi kullanması doğru değildir. Bu bakımdan Meclis’in acilen toplanarak, ek bütçe kanunu görüşmesi gereklidir.

Çıkarılacak Ek Bütçe Kanunu ile;

  • Borçlanma limitinin artırılması,
  • Salgın nedeniyle ödenekleri yetersiz kalacak kurumlar için ek ödenek tahsisi,
  • Salgına karşı alınan önlemler kapsamında ertelenmesi mümkün harcamaların, ihtiyacı olan Kamu Kurumlarına aktarılması,
  • Salgından ivedilikle etkilenecek alanlara yönelik yeni ödeneklerin tahsis edilmesi mümkün olacaktır.


OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

Akkışla Genel Seçim Anketi

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir