Haber Kritik
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
108
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
38
Kemal Kılıçdaroğlu
122
Mansur Yavaş
197
Meral Akşener
113
Temel Karamollaoğlu
24
Abdullah Gül
10
Ahmet Davutoğlu
6
Ali Babacan
8

Toplam Oy:668

» Umudun Tükendiği Hayatlar-Prof.Dr. Levent Seçer

Umudun Tükendiği Hayatlar-Prof.Dr. Levent Seçer

İKTİDAR HIRSI, VİCDANI VE AKLI DEVREDEN CIKARTIRSA O ÜLKE BÜYÜK ACILAR ÇEKER
Paylas
Umudun Tükendiği Hayatlar-Prof.Dr. Levent Seçer
Güncel - 02 Ocak 2021, Cumartesi 14:20:04
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İKTİDAR HIRSI, VİCDANI VE AKLI DEVREDEN CIKARTIRSA O ÜLKE BÜYÜK ACILAR ÇEKER. KUVVETLER AYRILIĞI BİRİLERİNİN ELİNE GEÇERSE, ÖZGÜRLÜKLER KISITLANIR ÜLKE YIKILIR PERİŞAN OLUR. 

Tükenen hayatlar ve bu hayatların içinde yatan umutlar sevinçler heyecanların tümüyle yok olması tükenmesinin adı oldu 2020 yılı. Biz bunca yıl ne yaptık insanlık adına, Atatürk ve devrimlerini tükettik yok
Ettik onun resimlerini kaldırdık tozlu mahzenlere bıraktık. Onun altına imzasını koyduğu sözleri ''Ne Mutlu Türküm diyene'' sözlerinden nefret ettik, Türk sözcüklerini sildik adeta, olmadı insanlara her bayram tarihi heyecanları yaşatan bayramları yasakladık. Milli bayram günleri Atatürk'ün büstüne çiçek bırakmayı yasakladık, çocukların Atatürk'e haykırdığı andımızı kaldırdık. Her yıl onu anmak adına kabri başına korkarak gittik. Toplumun yarısı açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşıyor. Ülke halkının yüzde 68-70'i borçlu ya da taksit ödüyor. Yoksulluk envanterine kayıtlı kişi sayısı yüzde 40 lar üzerinde. Bunlar resmi rakam ve oranlar. Hiçbir ülkeye nasip olmayan tarihimizin saygınlığını tükettik. Cumhuriyetten Akıl ve Bilimden nefret ettik, adının içinde aydınlık ve çağdaşlık olan laikliği değil ümmet anlayışından söz ettik. İnanç din saygınlığını siyasetin içine alınarak toplumun saf duygularını kullandık. Aptal cahil kör bir toplum olduk, '' Ben sizin çobanınızım'' diyenlerin önünde sürü koyun misali sürüklendik durduk, ama hala nereye doğru sürüklendiğimizi bilmiyoruz işin acı tarafı da bu değil mi? Siyasal ihtirasları uğruna birilerinin elinde oradan oraya sürüklendik durduk, Çarkların arasında sıkışıp kaldık, Anayasa 25-26 maddeleri düşüncenin fikirlerin toplumla paylaşımını suç olmaktan çıkardığı halde yazmaya konuşmaya korkar hale geldik. Demokrasinin adını hiç kullanmadık. Cumhuriyetin değil adına ılımlı islam modeli denilen ne olduğu belli olmayan bir senaryonun figüranları dolduk. Kitapları yaktık Atatürk'ün akıl ve bilim mirasını dikkate almadık, cahil eğitimden uzak düşünemeyen bir toplum yaratık. Sonra gerçekleri görmesin diye saatlerce TV de mistik içi boş anlamsız sanattan kültür ve bilimsel değerlerden uzak programlara mahkum edildik. Survivor saçmalıkları ve her sabah saatlerce kadın moda yemek hiçbir anlamı olmayan magazin programları ile uyutulduk. Özel televizyon kanalları ve özellikle TRT. Eğitim sanat edebiyat bilimsel değerler adına seyredilir programlar dışına kaldı, saatlerce halkın gözünün içine baka baka verdiği dizilerle aydınlığın gerisini gösterdi. Son Osmanlı hayalinin senaryolarının yazıldığı filimlerse ardı ardına o dönemi topluma tüm çıplaklığıyla yansıtmaya devam ediyor.
Ama vatan uğruna Sarıkamış'ta soğuktan donarak ölen askerlerden. Dahası kutsal din duygularını kullanarak halkı tahrik eden mollaların acımadan başını gövdesinden ayırdıkları genç bir subay Kubilay'ın katledilişinden söz etmediler. 

2023 SENARYOLARI VE SİYASET
 
Cumhuriyetin 100 yılı kutlanacak 2023 yılında. Peki birileri bas bas bağırıyor 2023 bizim yılımız olacak diye. Ne olacak 2023 yılında kim ne biliyor, ama bilinen sadece onların bildikleri yapmak istedikleri adına Yeni bir Türkiye diyorlar. Düne kadar Türk kimliğinden nefret edenler bunu kaldırmayı düşünenler acaba şimdi nasıl bir isimle bu yeni düzeni kuracaklar acaba?  Cumhuriyet laiklik çağdaş eğitim İnsan hak ve özgürlükleri özde bir demokrasi anlayışı aydınlık bağımsız bir adalet anlayışı. Özellikle Atatürk devrimleri ve karanlıkların olmadığı bir dünyanın adı olacak mı? Yeni bir Türkiye kuracaklarını söyleyenlerin bunları tümüyle gerçekleştireceklerini sanmıyorum, onların istedikleri tümüyle çağdaş değerlerin dışında bırakılan adı konulamayan bir sözde demokrasi. Yazan üreten düşünen konuşan Atatürk ''en büyük mirasım ''Akıl ve Bilimdir'' demiş, bunun önemini haykıran yazarların gazetecilerin sabahın altısında toplatıldığı aylarca hapsedildiği, toplumla gerçekleri paylaşmaktan korkar hale getirildiğini unutmak mümkün mü? 2023 işte böyle bir yıl olacak sanırım. Yani demokrasi çağdaş düşünce anlayışı cumhuriyet Atatürk düşünce ve devrimleri akıl ve bilim tümüyle yok sayılacak yasaklanacak. Peki sonrasında ne olacak? Ilımlı İslam Din duygusunu afyonlamak, Osmanlının ayak sesleri o dönemi şekliyle yapısıyla yasalarıyla toplumsal dengelere yerleştirmek. Parlamentonun bütünüyle etkisizleştirilerek demokrasinin tüketilmesini sağlamak, özde dolaysız bir demokrasi yerine sözde bir demokrasiden söz etmek. İşte bizi 2021 ve sonrasında bekleyen gerçekler, ama bu gerçeklerden muhalefet kendisi de farkında değil. Toplumun açlığı yoksulluğu tükenmişliği kimsenin umurunda değil. Birilerinin siyasi ihtirasları uğruna nereye sürüklendiğimizi görmek ne acı.
'' Küstahlık zayıf insanların güçlü olma taktiğidir, yani bağır çağır korku sal ve içinde yalan olsun nasılsa sana mahkum olanlar inanır çaresiz'' Eric hafter öyle demiş yıllar incesinde. Türkiye'de siyasetin geldiği yere bakınca bu sözleri yansıtan bir tablo yok mu? Bugün kendilerine politikacı dediğimiz kişilere sorsak acaba neden siyaset yapmaya karar verdiniz diye? Bunun sağlıklı bir yanıtını vereceklerini sanmıyorum. Özellikle muhalefetin olmadığı bir yerde nasıl siyasetten ve değişimlerden söz edebiliriz? Bir ülkenin yarısından çoğunun açlıkla yoksullukla mücadele ettiğine bakınca, şimdi ülkeyi yönetenlerin hala yaşamsal bir çözüm üretmekten çok kavgayı tercih etmeleri anlaşılır gibi değil. Görünür olmak yalanların gerçeklerin önüne geçmesi siyasetin adı bu bana kalırsa. CHP ve diğer partilerin hala üretmekte zorlandıkları bir politik dengesizlik, bununda ötesinde birileri de hala yorulmadan kazanmanın sevinci heyecanı içinde seyrediyor anlamsız çekişmeleri. CHP bunu kendi içinde çok iyi beceriyor. Bugüne kadar kendine inanan umut bağlayan halktan çok uzakta. Montesovier ''Kuvvetler ayrılığı yaşama yürütme yargı erkleri tek bir kişi ya da kişilerin eline geçtiği taktirde. Özgürlükler kısıtlanır ülke yıkılır perişan olur. Sonrasında bunun adı otoriterlik yani dikta bir yönetimdir'' diyor. Özellikle CHP kendi içinde kendi kendini gittikçe tüketiyor yaşananlara seyirci kalıyor muhalefet yapamıyor.
'' İktidar hırsı, vicdanı ve aklı devreden çıkartırsa o ülke büyük acılar çeker'' İşte bu noktada bu gerçeğin CHP hala farkında değil. Burada özellikle CHP ve diğer muhalefet partilerinin yaşananları acı gerçekleri görerek daha etkin bir mücadele içinde olmalılar, kısır çekişmeler ve tehlikeli polemikler içine çekilmemek adına akıl ve mantık öne çıkmalı. Zira bu kültürden beslenenler bu tarzı her zaman olduğu gibi daha çok kullanacaklardır.  Yazamadıklarımı çaresiz içimde tutacağım bir gün belki sırası gelir ve özgürce bağıra bağıra anlatır yazar paylaşırım. Her şeye rağmen iyimser olmaya çalışacağım gelecek adına insanlık adına.  Bir gün akıl ve bilim Sokrates'ten bu yana, yobazlık cehalet ve hurafeye karşı açtığı savaşı kazanacaktır. Bu vesileyle tüm insanlığa ve sevgili okurlarıma yeni bir yılda sevgi sağlık huzur insan hak ve özgürlüklerinin yaşanır bir yıl olmasını diliyorum.
Prof. Dr. Levent Seçer


OKUYUCU YORUMLARI

3 Yorum Yapildi
Yorum
S. Seferoğlu - 14 Mart 2022, Pazartesi 16:06:02
Merhaba sayın yetkili haber kanalınızla tanışmam değerli hocam levent bey sayesinde oldu emeklerinizden dolayı Allah sizleri daima korusun. Hocama katılmadan edemeyeceğim umut denen şey insanı hayatın içinde yaşama bağlayan şey değilmidir?. ben ve daha niceleri bu ülkede yanlışlar yüzünden inandıklarımız yüzünden tümüyle hayallerimizle birlikte bizden çalınmıyormu Peki bu hayallerimizi yaşam umudumuz çalanları kime şikayet edeceğiz yanlış yönetiliyoruz ama kimin umurunda. kalın sağlıkla.
Begendim 1 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
Yorum
Dr.M Al Fransa - 06 Ocak 2021, Çarşamba 03:56:07
Ankara da yağmur vardı bugün. fransa`dan bakınca bu soğuk havada donmamak için kimbilir kaç yoksul insan başını sokabildiği yerde yaşıyor? Değrli hocanın bu yazısını okuyunca ağladım adeta ülkemin geleceğini düşündükçe. İyi olması için hiç bir umudumuz yokmu? Daha ne kadar hayatlar sönecek acaba? bunlar ne yapıyorlar ne yapmak istiyorlar benim ülkemin hali nedir dostlar nedir? Artık ne umut ne gelecek ne hayatlar kalmadı artık. iyimser olmaya çalışıyorum ama yapamıyorum yaşanan her şey ortada yazık.
Begendim 3 Oy
Begendim
Begenmedim 1 Oy
Begenmedim
Yorum
Deniz Tekiner - 04 Ocak 2021, Pazartesi 03:45:20
Değerli Prof Levent Seçer yüreğinize ellerinize sağlık, benim gelecekten zaten bir umudum kalmadı bu ülkede. Ama şu yazınızı okuduğumda her bir şeyi özetlemenizde sonra kendime söz verdim, bundan böyle artık cehaletle mücadele edeceğim cahil toplum değil aydın bir toplum olmaktan gayri başka neyimiz kaldı? İnşallah günün birinde bu cahil kör toplum belki gerçeği anlayabilir mi? Benim artık inandığım tek şey okumuş aydın bir toplum olmak yalanlara inanmamak hepimize çok şey düşüyor sayın hocam saygıyla.
Begendim 3 Oy
Begendim
Begenmedim 0 Oy
Begenmedim
UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
CIPY 0 - CRZY 0
Ekrem İmamoğlu
108
Gültekin Uysal
42
İlhan Kesici
38
Kemal Kılıçdaroğlu
122
Mansur Yavaş
197
Meral Akşener
113
Temel Karamollaoğlu
24
Abdullah Gül
10
Ahmet Davutoğlu
6
Ali Babacan
8

Toplam Oy:668

ÇOK OKUNANLAR

SON EKLENENLER

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir