Haber Kritik
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2476

Toplam Oy:4916

» Üniversite Kütüphanelerinde Çalışan Memurların Kazanılmış hakları Gasp edilemez

Üniversite Kütüphanelerinde Çalışan Memurların Kazanılmış hakları Gasp edilemez

10.12.2010 tarih ve 27781 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2010/1092 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile “Folklor araştırmacısı, kütüphaneci, arşivci, kitap patologu ve sosyolog” unvanlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının Teknik Hizmetler Sınıfı başlıklı II numaralı bendi kapsamına alınması kararlaştırılmıştır
Paylas
Üniversite Kütüphanelerinde Çalışan Memurların Kazanılmış hakları Gasp edilemez
Yaşam - 22 Mart 2012, Perşembe 12:57:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

04.07.2011 tarih ve 27984 Mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca da; 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin kurumlara ait bölümlerinde yer alan Folklor Araştırmacısı, Müze Araştırmacısı, Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patologu ve Sosyolog unvanlı kadroların sınıfı Teknik Hizmetler Sınıfı olarak değiştirilmiştir.

Bahsi geçen düzenlemeler uyarınca, hizmet sınıfları Genel İdare Hizmetlerinden Teknik Hizmetler Sınıfına geçirilen Folklor Araştırmacısı, Müze Araştırmacısı, Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patologu ve Sosyolog unvanlı kadrolara Teknik Hizmetler Sınıfı gereği zam ve tazminat ödemesi yapılmıştır. Ancak, Ardahan Milletvekili Sayın Ensar ÖĞÜT’ün 7/1107 esas numaralı soru önergesine cevaben Bakanlığınız Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünce Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan 17.01.2012 tarih ve 510 sayılı yazıda; Folklor Araştırmacısı, Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patologu ve Sosyolog unvanlı personelin zam ve tazminat talebine ilişkin olarak, bu personelin mesleki teknik içeriğe haiz yükseköğrenim mezunu olarak değerlendirilmelerinin mümkün olmadığı yönünde görüş bildirildiği için yapılan ödemeler kesilerek, personelden geriye dönük olarak ödemesi talep edilmektedir.

Yasa bulunan bir konuda Maliye Bakanlığının yasaya aykırı bir talepte bulunması söz konusu olamaz. Maliye Bakanının Üniversite ve bütün kütüphanelerde çalışan Folklor Araştırmacısı, Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patologu ve Sosyolog unvanlı personelin Teknik Hizmetler Sınıfında değerlendirilebileceği konusunda görüş bildirmesine rağmen bugün bu görüşünden vazgeçmesi Devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz.

Türk Eğitim Sen olarak, konu ile ilgili Maliye Bakanlığına ve YÖK’e ayrı ayrı yazılar yazılarak Üniversite kütüphanelerinde teknik hizmetler sınıfına alınan personelin mağdur edilmemesi ve kazanılmış haklarının gasp edilmemesi hususunda gerekli hassasiyeti göstermeleri istenmiştir. Ayrıca milletvekillerinin Maliye Bakanından yazılı cevaplandırması isteğiyle bir Soru Önergesi hazırlanarak milletvekillerine gönderilmiştir. Milletvekillerinden Maliye Bakanına aşağıdaki soruların sorulması istenmiştir:

1)- Folklor Araştırmacısı, Müze Araştırmacısı, Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patologu ve Sosyolog unvanlı kadroların hizmet sınıfı Bakanlar Kurulu Kararı ve KHK uyarınca Teknik Hizmetler Sınıfı olarak değiştirilmesine karşılık, içinde bulundukları hizmet sınıfının yararlandığı zam ve tazminatlardan yararlanamamaları hukuka ve adalete uygun mudur?

2)- Bakanlığınızın 17.01.2012 tarih ve 510 sayılı yazısında; 657 sayılı Yasa’nın 152. maddesinin “III-Ortak hükümler” başlıklı bölümünde, maddede sayılan zam ve tazminatların hangi işi yapanlara ve hangi görevde bulunanlara ödeneceği, miktarları, ödeme usul ve esaslarının kurumların yazılı talebi ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulacağının hüküm altına alındığı, bu çerçevede söz konusu taleplerin konuya ilişkin çalışmalar kapsamında değerlendirilebileceği ifade edilmesine karşılık, bu konuya ilişkin gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için çalışma başlatılmış mıdır? 

3)- Teknik Hizmetler Sınıfına dâhil edildiği halde bu sınıfın yararlandığı haklardan yararlanamayan Folklor Araştırmacısı, Müze Araştırmacısı, Kütüphaneci, Arşivci, Kitap Patologu ve Sosyolog unvanlı kadroların geriye dönük mağduriyetlerini ne şekilde telafi etmeyi düşünmektesiniz?

Kütüphane çalışanlarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen

İstanbul İl Başkanı

OKUYUCU YORUMLARI

UYARI:Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.(Yorum Yapanın Taahütü)Yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Ad Soyad
E-Posta
Yorum
Foto GaleriTÜMÜ
Video Galeri
Video GaleriTÜMÜ
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Kime Verirdiniz?
CIP 0 - CRZ 0
CUMHUR İTTİFAKI
2440
MİLLET İTTİFAKI
2476

Toplam Oy:4916

ÇOK OKUNANLAR

ŞANS OYUNLARI


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

Gazeteler:

Hava Durumu


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

NAMAZ VAKİTLERİ :

Bekleyiniz
İçerik Yükleniyor...

SON YORUMLAR

BURCLAR


Yukleniyor
İçerik Yükleniyor...

E-Posta Listesine Katıl

E-Posta Adresi:

Copyright ©2010 - Tüm hakları saklıdır.
PHP Haber Sitesi Türkiye Tasarım
Haber Kritik- Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Ve kaynak gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayınlanan Tüm Haber Ve Açıklamalar İlk Kaynaktan Ulaştırılan Açıklamalardır. Sitemiz Bu Açıklamalara Ekleme Veya Müdahelede Bulunmadan Yayınlar. Yorum,Makale, Sizden Gelenler Bölümündeki Yazılardan Yazanlar Sorumludur. Harici Bilgiler Ayrı Bir Sayfada Açılır. Haber Kritik Bu Linkler Ve İçeriklerinden Sorumlu Değildir.Her Türlü Haber Ve İletişim İçin haberkritik@gmail.com Adresini kullanabilirsiniz. Sitemizden Daha İyi Yararlanabilmek için Gizlilik İlekeleri Ve Yayın Prensiplerimzi Okuyunuz. Ekonomik Veriler Bilgilendirme Amaclidir.Kullanimindan Dogacak Sorunlardan Sitemiz Sorumlu Degildir.En İyi İnt Exp 8+ 1024x768 Görüntülenir